Gelové nechty - postup

1. Príprava nechtov

Ak sú nechty nalakované, odlakujeme ich a ruky si umyjeme najlepšie dezinfekčným mydlom.  Drievkom pozatláčame kožičky okolo nechtu. Môžeme použiť zmäkčovač kožičky. Nechty skrátime (asi na 1 mm), opilníkujeme oblúčik a jemným pilníkom zmatníme nechtové lôžko. Je dôležité, aby boli nechty rovnomerne zmatnené a nikde sa neleskli. Treba však dávať pozor aby sme nechty príliš nezbrúsili, ale len jemne zmatnili ich povrch. Nakoniec nechty oprášime a pretrieme cleanerom pomocou buničiny.

 

2. Nalepenie tipov

Pripravíme si tipy na každý necht. Správnu veľkosť vyskúšame tak, že tip priložíme na necht a jemne pritlačíme po okrajoch. Tip musí presne kopírovať váš necht, nemá byť širší ani užší. Na spodnú časť tipu nanesieme lepidlo a prilepíme na necht. Začíname pod 45 stupňovým uhlom a pomaly prikladáme na necht, aby sme nevytvorili vzduchové bubliny. Tie by totiž mohli spôsobiť problémy ako rôzne infekcie. Keď bude tip v správnej polohe sedieť na nechte, ľahko ho stlačíme a držíme niekoľko sekúnd, kým bude pevne držať. Ak máme tipy so zarážkou, zarážka má kopírovať koniec nechtu.

 

      3. Skrátenie tipov

Tipy nestriháme klasickými manikúrovými nožničkami, pretože by mohli prasknúť. Skrátime ich pomocou gilotíny na požadovanú dĺžku. Aby bol umelý necht čo najmenej namáhaný, striháme ho rýchlym stlačením rukovätí gilotíny. Spôsobom, akým vložíme necht do gilotíny si môžeme zvoliť tvar špičky. Ak chceme hranatú špičku, vložíme necht kolmo. Pri skracovaní pod miernym uhlom môžeme vytvoriť jemné zaoblenie. Tip prebrúsime drsnejším pilníkom alebo blokom. Starostlivo prebrúsime aj povrch tipu tak, aby nebol príliš zreteľný prechod medzi tipom a vlastným nechtom. Vyhnite sa brúseniu vlastného nechtu!!! Prach odstránime.

 

     4.   Nanášanie primeru a podkladovej vrstvy gélu

Primer slúži na vytvorenie pevnej väzby medzi nechtom a gélom. Nanášame ho len na prírodný necht, nie na tip. Necháme vyschnúť na vzduchu a nanesieme podkladovú vrstvu gélu (môžeme použiť priehľadný gél – clear alebo clear pink pre jemne ružový nádych). Nanášame ho plochým štetcom v tenkej vrstve podobne ako lak na nechty. Začneme od stredu nechtu a pokračujeme po bokoch, pričom dávame pozor, aby sa gél nedotýkal nechtovej kožičky (mal by byť cca 1mm od kožičky). Ak gél zatečie až k nej, vznikajú pri odrastaní odchlipy, ktoré sú dôvodom olupovania gélu. Dáme vytvrdnúť do UV lampy na 120 sekúnd.

POZNÁMKA: Pri vytvrdzovaní gélu v UV lampe zostáva na povrchu tenká vrstva nevytvrdnutého gélu, tzv. výpotok. Nemusíte sa teda báť, že vám gél dobre nestvrdol. Ďaľšie vrstvy nanášame priamo na výpotok a až na konci, po vytvrdnutí poslednej vrstvy, zotrieme cleanerom. 

Pri niektorých typoch zdobenia je potrebné zotrieť výpotok už v priebehu modelácie, napr. pri maľovaní vzorov akrylovými farbami. Vtedy je však nutné povrch nechtov opäť zmatniť blokom alebo pilníkom, a až potom naniesť farby. Je to z toho dôvodu, že UV gél dobre nepriľne na lesklý povrch a mohol by sa začať odlupovať.

 

      5.  Druhá vrstva gélu

        a)  Francúzska manikúra

Pri francúzskej manikúre používame tzv. kamuflážny UV gél, nájdete ho pod názvami ako camouflage, cover či make-up. Slúži na vytvorenie prirodzeného vzhľadu nechtového lôžka a tiež na prekrytie farebných nerovností či mechanických poškodení. Štetcom si z téglika odoberieme malé množstvo gélu (asi o veľkosti hrášku) a nanesieme na stred nechtu. Následne gél opatrne a jemne štetcom roztiahnite do strán, no v malom množste, aby  nevznikla hrubá vrstva po bokoch. So štetcom pracujeme zľahka, iba na povrchu gélu, nesmieme sa dotýkať nechtu. Opäť dbáme na to, aby sa gél nedostal až k nechtovej kožičke. Ak sa tak stane, môžeme ho odstrániť pomocou drievka. Dáme vytvrdnúť do UV lampy na 120 sekúnd. Potom nanesieme malé množstvo bieleho gélu na špičku nechtu a vytvoríme si líniu špičky podľa vlastnej fantázie. Dáme do UV lampy  na 120 sekúnd.

Pri modelácii gelových nechtov je veľmi dôležité vytvarovať tzv. C - oblúk. Gél sa nanáša na necht tak, aby bola najhrubšia vrstva gélu približne uprostred nechtu v takzvanom stresovom bode (v mieste prechodu medzi tipom a prírodným nechtom). Je to miesto, kde je necht najviac zaťažovaný pri manipulácii, tlaku a nárazoch. Keď sa pozriete z profilu na vymodelovaný gelový necht, nemal by byť rovný, ale sformovaný do oblúčika (do písmena C). Takto vytvarovaný necht je oveľa odolnejší a pri náraze sa nezlomí.

        b)  Priehľadný gél

Podobne môžeme vytvarovať nechty s použitím priehľadného gélu, do ktorého môžeme zaliať ozdoby. Ozdoby môžeme rovno zmiešať s troškou gélu a naniesť na necht (napr. farebné prášky, glitre,...), alebo gél nanesieme na necht a väčšie ozdôbky doň povkladáme pomocou zdobiaceho pera alebo drievka. Necháme vytvrdnúť v UV lampe 120 sekúnd. Ak ste ozdoby neprimiešavali do gélu ale len vkladali na jeho povrch, nanesieme ešte jednu tenkú vrstvu gélu, aby sme ozdoby zaliali a dáme opäť vytvrdnúť do UV lampy. Je už len na vás, či použijete priehľadný gél clear, clear pink alebo ich kombináciu a tiež akú farbu tipov zvolíte. Vždy však treba myslieť na C – oblúk.

 

      6.  Prebrúsenie nerovností a nanesenie vrchnej vrstvy gélu

Ak pri modelácii vznikli na nechte nerovnosti, prebrúsime ich blokom do požadovaného tvaru. Dávame pri tom pozor, aby sme nepoškodili ozdoby. Vrchný gél (top coat, guick finish) môže byť vo forme klasického gélu alebo vo fľaštičke so štetcom. V našej sade sú všetky gély jednofázové (zjednodušuje to prácu, nakoľko jeden gél môžeme použiť na všetky tri vrstvy – podkladový, stavebný, vrchný – záleží to ale aj od zvoleného spôsobu modelácie a zdobenia). Ako vrchnú vrstvu teda môžeme použiť UV gél clear alebo clear pink, alebo použijeme Top Coat UV vo fľaštičke so štetcom, ktorý je určený práve pre záverečný lesk. Po vytvrdnutí zotrieme výpotok a nemusíme už leštiť, gély sú prirodzene lesklé.

POZNÁMKA: Toto je všeobecný postup na gelové nechty. Pri rôznych typoch zdobenia sa samozrejme postup trošku obmieňa, základ však zostáva rovnaký - podkladová vrstva, stavebná vrstva (C-oblúk) a záverečná ochranná vrstva.  Uvedené časy tvrdnutia UV gélu platia pre 36W UVlampu (4 žiarivky). Pri použití malej lampy treba aspoň 2-násobný čas na vytvrdnutie. Tiež rôzne typy a značky UV gélov vyžadujú rôznu dobu tvrdnutia, preto sa primárne riaďte inštrukciami na obale gélu.

 

      7.  Záverečné ošetrenie

Na záver ošetríme nechtovú kožičku olejčekom, ktorý je vhodný aj  na bežné použitie na výživu prírodných nechtov.

 

Všetky pomôcky uvedené v postupe na gelové nechty nájdete v našich štartovacích sadách na gelové nechty. Sady sú navrhnuté tak, aby obsahovali všetko potrebné na modeláciu gelových nechtov a nemuseli ste už nič dokupovať. Stačí si vybrať z našej ponuky a môžete začať :)

SADA NA GELOVÉ NECHTY MINI - Sada s malou 9W UV lampou pre nenáročné začiatočníčky  

SADA NA GELOVÉ NECHTY CLASSIC - Profesionálna sada na gélové nechty s 36W UV lampou

SADA NA GELOVÉ NECHTY CLASSIC 2 - Profesionálna sada na gélové nechty s 18W UV lampou

SADA NA GELOVÉ NECHTY XXL - Profesionálna sada na gélové nechty s 36W UV lampou a kufríkom

Ak sa vám zdajú gelové nechty príliš komplikované, no chcete mať svoje nechty vždy perfektne upravené, pre vás je tu GÉL LAKOVÁ SADA NA NECHTY CLASSIC. Gél laky sa nanášajú rýchlo a jednoducho ako lak na nechty a na nechtoch vydržia až 3 týždne bez poškodenia.

Späť do obchodu